proces založenia sro

Zápis do obchodného registra

Vaša obchodná spoločnosť bola zapísaná do obchodného registra. Prinášame Vám niekoľko praktických rád a informácií, ktoré súvisia so zápisom obchodnej spoločnosti do obchodného registra.

Výpis z obchodného registra (OR)

Papierový výpis z OR je možné získať na ktorejkoľvek pošte ako službu. Cena je 4,5 € a vydajú Vám ho na počkanie. Alternatívou je vyžiadať si výpis z OR u notára. Platí sa 1,6 € za stranu + 0,5 € za osvedčovaciu doložku. Poslednou možnosťou je ísť priamo na registrový súd.

Pridelenie daňového identifikačného čísla (DIČ)

Žiadosť o registráciu pre DIČ odíde zo živnostenského registra na daňový úrad (DÚ) do 2-3 pracovných dní po zápise do OR. DIČ kartička Vám následne príde priamo z DÚ na adresu Vašej spoločnosti do 30 kalendárnych dní odo dňa založenia. Nezabudnite si preto označiť schránku názvom spoločnosti. V účtovnej spoločnosti TaxWise používame jednoduchý trik ako urýchliť vydanie DIČ.

Kedy môžem faktúrovať

Zápisom do obchodného registra môžete začať podnikať. Podnikaním sa rozumie aj fakturácia. Jednou z povinných náležitostí faktúry je aj DIČ, ktoré zatiaľ ale nemáte. Praktickým riešením je vystaviť faktúru bez DIČ, s tým, že DIČ na faktúru neskôr doplníte. Opravu faktúry je možné vykonať tak, že vystavíte doklad, na ktorom bude uvedené oprava faktúry č. XYZ zo dňa XY sa dopĺňa o DIČ dodávateľa + pridáte dátum, obchodné meno a podpis. Faktúru nikdy neopravujeme tak, že do nej doplníme údaje. Nie je to v súlade so zákonom o účtovníctve.

Pozor na podvodníkov

Po založení spoločnosti dostanete do pár dní niekoľko zásielok od rôznych podvodníkov, ktoré sa tvária ako oficiálne štátne registre a žiadajú Vás zaplatiť sumy okolo 80 € – 120 €. Šeky zasielajú súkromné spoločnosti, ktoré absolútne neeticky a na hranici zákona zneužívajú neznalosť podnikateľov a žiadajú o rôzne nezmyselné poplatky do registrov, ktoré neprinesú žiadnu hodnotu. Rozhodne nič z toho neplaťte!