6 dôvodov prečo na podnikanie využívať podnikateľský účet

6 dôvodov prečo na podnikanie využívať podnikateľský účet

Jednou z prvých vecí, ktoré podnikateľ po založení živnosti urobí je otvorenie účtu v banke. Veľmi častým scenárom na Slovensku je využívanie súkromných účtov na podnikanie, prípadne využívanie jedného účtu na súkromné účely aj podnikanie. Prinášame Vám 6 dôvodov prečo neodporúčame používať osobný účet na podnikanie a zároveň prečo je dobré využívať na podnikanie podnikateľský účet:

 1. Možnosť úverovania

  Mnohé banky v dnešnej dobe ponúkajú úverovanie okrem stanovenia príjmu na základe posledného podaného daňového priznania, aj na základe obratov na účte. V prípade využívania osobného účtu na podnikanie im túto možnosť priamo zakazuje Národná banka Slovenska. V prípade ak máte vysoké obraty, ale náhodou dosiahnete malý zisk, prípadne stratu, s úverom sa môžete rozlúčiť. Ak by ste mali podnikateľský účet úver dostanete.
 2. Nižšia cena za účtovníctvo

  Ak účtovníkovi dáte na bankovom výpise súkromné aj firemné transakcie, musí ich najskôr vytriediť. Až následne môže začať pracovať. Tento zbytočne navýšený čas si účtovník premietne aj do vyššej ceny za svoje služby.
 3. Bankové poplatky do nákladov

  Ak využívate na podnikanie podnikateľský účet, je možné náklady na jeho vedenie zahrnúť do účtovníctva a znižovať tak základ dane z ktorého sa vypočítava daň. V prípade ak využívate na podnikanie osobný účet o túto možnosť prichádzate.
 4. Oddelenie súkromných financií od firemných

  Napriek tomu, že živnostník môže finančné prostriedky používať okamžite po prijatí na bankový účet, je vždy lepšie mať oddelené firemné a súkromné financie. Okrem prehľadnosti je to aj otázkou znižovania rizika do budúcna. V prípade totiž, ak sa používa osobný účet na podnikanie a prišlo by k nejakému preverovaniu príjmov zo strany daňového úradu, museli by ste preukazovať, že každý kredit, ktorý prišiel na účet nesúvisel s podnikaním, čo môže byť spätne obrovský problém.
 5. Riziko vzniku škody z porušenia obchodných podmienok

  Ak živnostník na podnikanie používa osobný účet a banka sa kvôli tomu mylne domnieva, že nie je podnikateľom, sťažuje jej to aj plnenie povinností vyplývajúcich zo zákona č. 297/2008 Z. z. o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu. V prípade udelenia pokuty banke zo strany NBS, pričom porušil obchodné podmienky, je banka oprávnená vymáhať škodu od takejto fyzickej osoby.
 6. Povinnosť ohlasovať používanie firemného účtu na daňový úrad

  V prípade ak používate na podnikanie podnikateľský účet o nahlásenie účtu správcovi dane sa postará banka automaticky. So správcom dane máte povinnosť komunikovať len elektronicky, čo znamená v prípade používania súkromného účtu na podnikanie okamžitú povinnosť urobiť si autorizáciu na portáli finančnej správy, prípadne ak nemáte vykonanú registráciu, tak je potrebné sa najskôr zaregistrovať, následne vytvoriť autorizáciu a až potom viete oznámiť používanie účtu správcovi dane.

Kritéria výberu banky

Bez ohľadu na to, či si zvolíte na podnikanie osobný, alebo podnikateľský účet je potrebné sa zamyslieť aj nad tým ktorá banka bude pre Vás najlepšou voľbou. Existuje niekoľko kritérií, podľa ktorých by ste sa mali rozhodovať. Medzi najdôležitejšie, ktoré treba brať do úvahy patria tieto:

Kvalita internetbankingu

V prípade ak aktívne využívate moderné technológie, kvalitný internetbanking je samozrejmosťou. Niektoré slovenské banky pravidelne vyhrávajú veľké súťaže organizované prestížnymi svetovými časopismi a bankovými asociáciami. Na druhej strane nie každá banka má kvalitný internet banking. Ak používate internet banking na podnikanie pravidelne, určite odporúčame zvoliť kvalitu aj za cenu, že to bude stáť pár eur mesačne. Je vhodné preveriť aj kvalitu zákazníckeho servisu, ktorý sa zíde, ak potrebujete s niečím pomôcť, alebo nemáte možnosť použiť internetbanking, prípadne navštíviť pobočku, ale potrebujete využiť bankové služby.

Je úplne prirodzené ak si banka za bankové služby, resp. internet banking pýta mesačný poplatok, takisto ako iný dodávatelia služieb, ktoré potrebujeme k podnikaniu. Mesačná úhrada poplatku za bankový účet je samozrejme aj otázkou efektivity. Ak na účte urobíte niekoľko transakcií mesačne, je možné oželieť niektoré služby a hľadať tak bezplatné alternatívy. Ak však na účte vykonávate stovky transakcií a mesačne na ňom trávite niekoľko hodín, určite oceníte kvalitné služby a funkcie, ktoré väčšinou ponúkajú len banky kde sa za účet platí.

Cena za účet

Na trhu existujú bezplatné podnikateľské účty a taktiež aj podnikateľské účty, za ktoré sa platí mesačný poplatok. Poplatok sa líši od poskytnutých služieb. Niektoré banky majú paušálny poplatok a následne už viac neplatíte. Inde nájdete minimálny poplatok a následne platíte za každú položku navyše. Je preto vhodné vopred vedieť, čo od svojho účtu očakávate a hlavne koľko a akých transakcií budete na svojom účte v budúcnosti mať. Môže sa totiž stať, že riešenie, ktoré sa javí ako najlacnejšie vás nakoniec vyjde viac, nakoľko budete platiť za veľa extra transakcií. Väčšina bánk ponúka podnikateľské účty na prvých 6, resp. 12 mesiacov zadarmo.

Moja vs. iná banka

V prípade, ak ste aj na svojom osobnom účte aktívny, nie je jedno či “prepnutie” z firemného na súkromný účet a naopak je otázkou jedného kliku, alebo sa musíte odhlasovať a znova zdĺhavo prihlasovať. Preto uvažovať o svojej banke ako o banke kde si otvárate podnikateľský účet je z praktického hľadiska určite rozumné.

Ďalšie kritéria

Medzi ďalšie, ale menej významné kritéria by sme mohli zaradiť to, akú banku využívajú vaši zákazníci (ak platia prevodom budete mať financie k dispozícii o jeden deň skôr), možnosť poskytnutia dodatočných služieb ako je napríklad POS terminál, alebo zriadenia platobnej brány k účtu, možnosť bezplatného generovania xml formulárov (napr. ČSOB ako jediná banka na Slovensku si za túto službu pýta 5€ mesačne), dostupnosť pobočkovej siete v prípade ak máte veľa zákazníkov platiacich vkladom na účet (tu si treba ošetriť v banke aby poplatky za vklad na účet v hotovosti, ktoré sú vo výške 3-4 € platil klient).

Príklad

Náš klient bol nedávno súčasťou vyšetrovania príjmov zasielaných na účet fyzickej osoby. Jednalo sa o kriminálne vyšetrovanie neoprávneného podnikania fyzickej osoby, nie o daňové šetrenie príjmov samotných. Obsah vyšetrovania je však identický s prípadným vyšetrovaním správcu dane. Vyšetrovateľa zaujímal každý kredit na osobnom účte danej fyzickej osoby a tak oslovil aj spoločnosť nášho klienta, ktorý platil danej osobe odmenu za dohodu vyplývajúcu z brigádnickej práce študenta. Vyšetrovateľ skúmal úplne všetky príjmy na osobnom účte danej osoby za roky 2016 -2019. To isté by sa mohlo stať, ak by ste používali osobný účet na podnikanie a z nejakého dôvodu by správca dane začal preverovať Vaše príjmy na súkromnom účte.

Ktorú banku si teda zvoliť?

Na rôznych podnikateľských fórach je najčastejšou odpoveďou na otázku kde si otvoriť podnikateľský účet Fio banka a Tatra Banka. Fio je zadarmo, Tatra Banka má zase najlepší internet banking a služby spojené s účtom na trhu.

Tatra Banka od októbra 2020 ponúka živnostníkom živnostenský účet na 1 rok zadarmo. Po skončení tohto obdobia bude účet aj naďalej zadarmo, ak na účet príde mesačne minimálne 500€ mesačne. Tatra Bankou pomerne nízko nastavenú sumu určite dosiahne každý pravidelne podnikajúci živnostník. Získate tak najlepší podnikateľský internet banking na trhu úplne zadarmo.

So živnostenským účtom od Tatra Banky získate aj:

 • Otvorenie účtu cez aplikáciu online
 • Kreditnú kartu na 6 mesiacov bez poplatku
 • Neobmedzený počet výberov z bankomatu Tatra Banky mobilom
 • Možnosť čerpať predschválený úver
 • Neobmedzené vklady hotovosti v sieti vkladomatov Tatra Banky
 • 1 debetná karta Visa Electron
 • V prípade otvorenia aj osobného účtu možnosť čerpať benefit vernostného programu
 • POS terminál k účtu
 • Založenie živnosti zadarmo (ak si založíte živnosť cez nás a otvoríte si účet v Tatra Banke, Tatra Banka vám refunduje 15€ za založenie živnosti)

Zdieľať článok

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on linkedin
LinkedIn