Využívanie elektronických dokumentov pri podnikaní

Využívanie elektronických dokumentov pri podnikaní

Ponúkame Vám príklady efektívneho využitia elektronických služieb. Ušetríte si tak veľa času, ktorý môžete investovať do rozvoja podnikania.

Zdravotná poisťovňa

Pre registráciu v zdravotnej poisťovni je dôležité okrem vyplnenia prihlášky zamestnávateľa a  zamestnanca zaslať aj výpis z obchodného registra. Dnes už nemusíte stáť v rade na pošte a platiť za papierový výpis z obchodného registra. V spoločnosti TaxWise využívame pri registrácii novej spoločnosti na zdravotnej poisťovni elektronicky podpísaný výpis z obchodného registra vo formáte .asice. Ten stačí poslať s prílohami mailom do zdravotnej poisťovne.

Výpis z obchodného registra

Existujú situácie, kedy je potrebné zabezpečiť papierový výpis z obchodného registra a služby obchodného registra nefungujú, resp. výpis je napr. z dôvodu zmeny súdu po zmene adresy spoločností niekoľko dní nedostupný. V takom prípade stačí aby ste elektronicky podpísaný dokument nahrali na USB kľúč a zašli na ktorúkoľvek poštu, ktorá podporuje služby IOMO (zoznam IOMO pracovísk). Je potrebné požiadať o službu zaručená konverzia. Pošta vytlačí obsah súboru na papier a pripojí aj overovaciu doložku súdneho úradníka, ktorý zápis vykonal. Dokument má tak právnu váhu, ako keby sa jednalo o papierový originál podpísaný súdom. Cena za takto vyžiadaný výpis z OR je dokonca nižšia ako za klasický výpis z OR.

Zaručenú konverziu poskytujú aj notárske úrady.

Podpisovanie dokumentov zmluvnými stranami

V prípade dôležitých obchodných dokumentov sa zvykne využívať notárske overenie. To v dnešnej dobe už nie je nutné. Ak Vám stačí overiť iba osobu, ktorá dokument podpisovala stačí, ak do pdf cez podpisovač pribalený k inštalácii ovládačov Vášho občianskeho preukazu pripojíte elektronický podpis za obe zmluvné strany. Viete to všetko urobiť aj na diaľku pomocou e-mailu. V prípade, ak je potrebné overiť aj čas podpisu, je potrebné k podpisu pridať aj časovú pečiatku. Štát nakúpil časové pečiatky vo veľkom množstve a sú k dispozícii napríklad tu. Stačí nahrať pdf súbor, zvoliť mód Pades a pripojiť do pdf Váš podpis a dátum podpisu sa pridá automaticky.

Ak potrebujete zistiť, či Vám zaslaný dokument naozaj overila osoba, ktorá sa za podpis vydáva, viete to urobiť na tej istej stránke. Po nahratí dokumentu zvolíte overiť.

Otvorenie účtu v Tatra Banke

V spolupráci s Tatra Bankou sme priniesli na trh predzaložené účty, kde využívame elektronický výpis z obchodného registra. Šetríme tak čas klientom, ktorý by strávili na pošte a následne vytváraním nového subjektu v banke. Stačí tak prísť a napárovať si Váš nový podnikateľský účet na Vás ako nového konateľa. Viac informácií o účtoch v Tatra Banke.

Stretli ste sa s iným využitím elektronických dokumentov, alebo nechceli Vám niekde takto podpísaný dokument akceptovať? Dajte nám o tom vedieť.

Zdieľať článok

Facebook
Email
Twitter
WhatsApp
LinkedIn
Viktória Šibová
Autor článku
Vždy ma fascinovali reklamné slogany a pútavé texty na billboardoch, v TV spotoch, časopisoch. Vtedy som ešte nevedela, že sa to nazýva content marketing. Dvere do sveta digitálneho marketingu mi otvorila Digitálna univerzita. Mojou srdcovkou sa stal copywriting – ukladanie slov do viet. Vytváram digitálny obsah pre weby, newslettre a sociálne siete.